گوشی موبایل

بررسی تخصصی گوشی موبایل شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

بررسی تخصصی Xiaomi Poco X3 NFC

گوشی شیائومی پوکو ایکس ۳ ان اف سی از گوشی‌های رده میانی بازار به حساب می‌آید که در بخش طراحی به عنوان متفاوت‌ترین گوشی خانواده پوکو تا امروز شناخته می‌شود.

در این بررسی تخصصی با این گوشی زیبا که ویژگی‌هایی در حد و اندازه پرچم‌دارها را در خودش دارد آشنا می‌شوید.

رسیدیم به بررسی یکی از گوشی‌های خاص و متفاوت بازار یعنی پوکو ایکس ۳؛ یکی از میان رده‌های بازار است که بالاخره برای اولین بار دیدیم که شیائومی ظاهری کامل متفاوت از گوشی‌های دیگر خودش را برای این گوشی خانواده پوکو استفاده کرده در ضمن اینکه مشخصاتی در خودش دارد که نشان دهنده این است که ژن خانواده پوکو را دارد و با برچسب قیمتی مناسبی که خورده است امکانات سخت‌افزاری در حد و اندازه پرچم‌دارها برایش در نظر گرفته شده است .

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

طراحی

شیائومی برای طراحی poco x3 nfc 64مثل گوشی های قبلی خودش استایلی زیبا ومشتری پسند انتخاب کرده وما گوشی‌ای داریم که هم طراحی خوبی دارد و هم طراحی‌اش کاملا متفاوت با گوشی‌های دیگر بازار است. پوکو ایکس ۳ از آن دست گوشی‌هایی است که دوست دارید حتما کار کردن با آن را تجربه کنید و در نگاه اول نظر را به خودش جلب می‌کند.

مانند خیلی از گوشی‌های شیائومی با گوشی‌ای کاملا ضخیم روبرو هستیم که وزن زیادی هم دارد. پوکو ایکس ۳  گوشی‌ای با ضخامت ۹.۴ میلی‌متر و وزن ۲۱۵ گرم است. اما بالانس وزنی در آن خوب رعایت شده و از دست گرفتنش حس بدی پیدا نمی‌کنید.

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFCقاب پشتی دستگاه یک تکه از پلاستیک ساخته شده اما طراحی‌اش به گونه‌ای است که حس شیشه‌ای بودن را می‌دهد. در این رنگ که ما داریم، که رنگ آبی است، طراحی قاب پشتی براق در نظر گرفته شده. در ضمن اینکه در قاب پشتی طراحی متفاوتی را می‌بینیم. در اصل از نظر طراحی قاب پشتی به دو تکه تقسیم می‌شود. یک تکه یک نوار پترن دار دارد اما این پترن ها قابل لمس نیستند و دو طرف این نوار طراحی معمولی و ساده‌ای را می‌بینیم.

قاب پشتی پلاستیکی به شدت اثرانگشت و کثیفی را به خودش جذب می‌کند و از این نظر واقعا اذیت کننده است که البته با استفاده از قاب این مشکل برطرف می‌شود.طراحی لنزهای دوربین اصلی هم خیلی خاص و متفاوت است. لنزها به صورت ماتریس چیده شده‌اند اما تکمیل کننده این چیدمان فلش دستگاه است که کنار لنزها قرار دارد. وسط قاب دوربین اصلی لنز اولترا واید قرار گرفته و لنز اصلی ۶۴ مگاپیکسلی بالا و سمت راست است. پایین سمت راست لنز تشخیص عمق و پایین سمت چپ لنز ماکرو دیده می‌شود. بیرون زدگی قاب دوربین اصلی از گوشی زیاد است اما به علت اینکه این قاب طراحی تقریبا مستطیلی و اندازه بزرگی دارد و وسط قاب پشتی قرار گرفته اثر نامطلوبی روی قرار گرفتن گوشی روی سطح صاف ایجاد نکرده است .

فریم گوشی پوکو

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

ایکس ۳ ان اف سی

Poco x3 nfc 64

فریم گوشی از پلاستیک ساخته شده شاید در برخی سایت‌ها خوانده باشید که فریم این گوشی از فلز است اما اینطور نیست. فریم فلز نیست اما آن نواری که بین صفحه‌نمایش و بدنه دستگاه است فلزی در نظر گرفته شده که احتمالا خیلی‌ها به این موضوع اشاره دارند. در قاب پشتی لوگوی پوکو را هم می‌بینیم که به صورت خیلی بزرگ قرار گرفته. وقتی گوشی را چپ و راست می‌کنیم در نور رنگ‌های مختلفی را از خودش بازتاب می‌دهد.

جلوی گوشی صفحه‌نمایش بزرگی قرار دارد که حاشیه‌های خیلی کمی ندارد اما در این رنج قیمتی حاشیه هاش مناسب‌اند. دوربین سلفی هم به صورت حفره قرار گرفته تا فضای بیشتری در اختیار صفحه‌نمایش باشد. در کل پوکو ایکس ۳ ان اف سی گوشی است که خوب در دست قرار می‌گیرد و در دست گوشیِ محکمی به نظر می‌رسد و حس خوبی را می‌دهد اما خب وزن و ابعاد کمی ندارد.

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

صفحه‌نمایش
صفحه‌نمایش جلوی گوشی اندازه بزرگی دارد. اینجا صفحه‌ای ۶.۶۷ اینچی را می‌بینیم که کاملا هم تخت طراحی شده. این صفحه رزولوشن فول اچ دی دارد که پنلش آی پی اس است و البته با گوریلاگلس ۵ پوشانده شده است . صفحه‌نمایش رنگ‌ها را خیلی خوب نشان می‌دهد و کاملا رنگ‌ها در آن پویا و زنده نمایش داده می‌شوند و از مشاهده محتوا در این صفحه‌نمایش کاملا راضی خواهید بود. روشنایی صفحه‌نمایش در حد متوسط رو به بالاست و در محیط باز محتوایی که رویش پخش می‌شود را می‌توانید بدون مشکل مشاهده کنید اما خیلی محتوای تمیزی نیست و باید برای مشاهده بعضی محتواها مقداری بیشتر سعی کنید. اما مهم‌ترین مشخصه صفحه‌نمایش این گوشی نرخ نوسازی‌اش است که بین رقبایش قابلیت منحصر به فردی به حساب می‌آید. صفحه پوکو ایکس ۳ نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی دارد که حتی بعضی از پرچم‌داران مانند نوت ۲۰ یا آیفون ۱۲ این نرخ نوسازی را ندارند. با کمک این نرخ نوسازی می‌توانید تجربه متفاوتی را از نمایش محتوا روی صفحه‌نمایش این گوشی داشته باشید و همه چیز کاملا نرم و روان است. حرکت در منوها، اسکرول کردن در شبکه‌های اجتماعی و البته بازی کردن، همه و همه کاملا نرم و روان‌اند که حس متفاوتی از کار کردن با صفحه‌نمایش موبایلی را به شما می‌دهد.  در نهایت می‌بینیم که این صفحه‌نمایش در نمایش رنگ سفید خیلی خوب عمل می‌کند و رنگ سفید تمیزی را تحویل می‌دهد اما در نمایش رنگ مشکی آن‌طور که باید نیست و عمق زیادی را در رنگ مشکی نمی‌بینیم.
در پوکو ایکس ۳ داغ کردن اتفاق می‌افتد اما خیلی زیاد نیست و خیلی معمولی است و این به لطف قاب پلاستیکی پشت دستگاه به همراه آمده که خیلی داغ شدن عجیبی را نمی‌بینیمپوکو ایکس ۳ بازی‌ای مثل کال آو دیوتی و آسفالت ۹ را می‌تواند در کیفیت بالا اجرا کند و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی صفحه‌نمایش هم باعث می‌شود که روان بودن بازی دو چندان شود و این روان بودن را به خوبی حس کنید. در اجرای کارهای روزمره هم روی این گوشی خیلی خوب می‌توانید حساب کنید و نگرانی‌ای از بابت شرایط مختلف ندارید..
دو روش امنیتی را روی پوکو ایکس ۳ می‌بینیم:
سنسور اثرانگشت داخل کلید پاور قرار گرفته و تشخیص چهره هم که با کمک دوربین سلفی انجام می‌شود. سنسور اثرانگشت اندازه تقریبا خوبی دارد و جایش را هم خیلی‌ها دوست دارند و کلید پاور را بهترین محل قرارگیری این سخت‌افزار امنیتی می‌دانند.

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

به هر حال سنسور اثرانگشت در این گوشی عملکرد تقریبا خوبی دارد و خیلی عملکرد تعریفی‌ای ندارد و از گوشی شیائومی انتظار بیشتری داشتیم. تشخیص چهره هم خوب انجام می‌گیرد ه و در نور کم هم می‌تواند چهره را با سرعت خوبی تشخیص دهد.
در کل در بخش امنیت پوکو ایکس ۳ رو نمی‌توان گوشی خیلی سریعی‌ای دانست نسبت به آن انتظاری که از گوشی‌های شیائومی در این بخش داریم.
روی گوشی اندروید نسخه ۱۰ قرار دارد و رابط کاربری می یو آی نسخه ۱۲ به صورت پیش‌فرض رویش نصب شده. خیلی در مورد نرم افزار صحبت نمی‌کنیم. اما گوشی کاملا روان است و کار کردن با نرم افزارش بسیار لذت بخش هست ..
اسپیکر
یکی از بخش‌های جذاب این گوشی اسپیکر دو تایی آن است. این قابلیت در گوشی‌های این رنج قیمت موهبت خاصی به حساب می‌آید که پوکو ایکس ۳ این موهبت را دارد.
پوکو ایکس ۳ از نظر اسپیکر گوشی‌ای تمام عیار است. نه تنها صدای اسپیکرش خیلی بلند است بلکه کیفیت خیلی خوبی هم دارد و می‌توانید در نهایت صدا هم جزئیات صدا را به خوبی بشنوید.
اما یک چیز عجیب است؛ وقتی صدای اسپیکر را بلند می‌کنید قاب پشتی دستگاه زیر لنزهای دوربین اصلی لرزش زیادی پیدا می‌کند به خصوص اگر که آهنگ بیس زیادی داشته باشد ولی این موضوع در گوشی دیگری مثل نوت ۲۰ اولترا که دو اسپیکر دارد اتفاق نمی‌افتد. که به نظر می‌رسد یک مقدار تجربه ناخوشایندی است؛ اما به هر حال می‌توانید از  نظر کیفیت روی این اسپیکر به خوبی حساب کنید.

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

باتری
باتری‌ای که برای پوکو ایکس ۳ در نظر گرفته شده ظرفیت خیلی بالایی دارد. این گوشی باتری ۵۱۶۰ میلی‌آمپر ساعتی دارد که از شارژ سریع ۳۳ واتی پشتیبانی می‌کند. پوکو ایکس ۳ از نظر عمر باتری واقعا خوب است و هم در حالت ۶۰ هرتزی و هم در حالت ۱۲۰ هرتزی دوام خیلی خوبی دارد البته اگر ۶۰ هرتزی را انتخاب کنید خب مشخصاً می‌توانید دوام بیشتری برای باتری داشته باشید.
دوربین
خب بریم سراغ دوربین؛ در مورد چیدمان لنزهای دوربین اصلی در بخش طراحی صحبت کردیم اما ببینیم که هر کدام از لنزها چه سنسوری دارند. لنز اصلی این گوشی سنسور ۶۴ مگاپیکسلی دارد. لنز اولترا واید سنسورش ۱۳ مگاپیکسلی است و دو لنز با سنسور ۲ مگاپیکسلی می‌بینیم که یکی برای تشخیص عمق و دیگری برای گرفتن عکس‌های ماکرو استفاده می‌شود. دوربین سلفی هم سنسوری ۲۰ مگاپیکسلی برایش در نظر گرفته شده.

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

کیفیت عکس‌ها
در نور روز رنگ‌ها توسط دوربین اصلی خیلی خوب و نزدیک به آن چیزی ثبت می‌شوند که در واقعیت می‌بینیم. رنج دینامیکی و ثبت جزئیات هم خوب است اما شارپی مقداری از آن چیزی که از گوشی‌های شیائومی انتظار داریم کمتر است.
در حالت اولترا واید اغراق شدن در رنگ تصاویر زیاد دیده می‌شود. زاویه دید خوب است و کاملا زیاد و به هم ریختگی در لبه‌ها خیلی کم.زوم ۲ برابری هم اینجا در نظر گرفته شده اما چون خبری از لنز تلفوتو نیست در حقیقت این زوم برشی نرم افزاری از تصویر اصلی است که کیفیت تقریبا قابل قبولی دارد اما افت کیفیت در آن دیده می‌شود .

تصویر گرفته شده با poco x3

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

در گرفتن عکس‌های ماکرو هم تقریبا عملکرد خوبی را از این گوشی می‌بینیم اما خیلی کیفیت مناسبی ندارند که بتوان گفت عکسی خارق العاده تحویل می‌دهد. دوربین پوکو ایکس ۳ عکس‌های پرتره کاملا حرفه‌ای می‌گیرد. این عکس‌ها رنگ خیلی خوبی دارند و در عین حال برش سوژه از پس زمینه واقعا خوب انجام می‌شود در ضمن اینکه ماتی پس زمینه هم کاملا خوب است.

در نور شب نویز تصاویر زیاد می‌شود که خب طبیعی هم هست اما از آن طرف ثبت رنگ‌ها به نظرمان هنوزم خوب صورت می‌گیرد؛ قابلیت نایت مود اینجا به کمک گوشی می‌آید و با این قابلیت می‌توانید عکس‌هایی بگیرید که روشنایی خیلی بهتری دارند در ضمن اینک ثبت جزئیات خیلی بهتر در آن‌ها انجام می‌شود و نویز هم کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.

به نظر می‌رسد پوکو ایکس ۳ از آن گوشی‌هایی است که حداقل یکسال از رقبای خودش جلوتر است. صفحه‌نمایش با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتزی و اسپیکر استریو دو ویژگی اساسی این گوشی هوشمند هستند که می‌توان گفت هیچ گوشی‌ای در این سطح قیمتی این مشخصات را ندارد.
در کنار این‌ها کیفیت دوربین واقعا خوب است، باتری عمر خوبی دارد و سخت‌افزار مناسبی هم برایش در نظر گرفته شده اما خب ایراداتی هم دارد مثلا متریال خوبی ندارد و ضخامت و وزن زیادی دارد در ضمن اینکه صدای اسپیکر باعث می‌شود لرزش ناخوشایندی را در قاب پشتی حس کنید.
اما در کل پوکو ایکس ۳ گوشی‌ای است که ارزش خرید خیلی بالایی دارد و ما حتما خریدش را به شما توصیه می‌کنیم.

مطالب مرتبط

1 نظر در “بررسی تخصصی گوشی موبایل شیائومی Xiaomi Poco X3 NFC

  1. digifridayAdmin گفت:

    عالی بود داداش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *